آی قصه
_

از هر فرصتی برای  قصه گفتن استفاده کنید 

قصه ها قدرتی جادویی دارند

چند سال پیش که حسابی درگیر کار و گرفتاریهای زندگی ام بودم یک شب پسرم بمن گفت: بابا بیا با هم قصه بخونیم. من هم قبول کردم، روی تخت دراز کشیدیم و کتاب قصه ای که دستش بود را با هم خواندیم. گوش کنید.

IMG-20200216-WA0001
IMG-20200215-WA0007

شگفت انگیز بود، به راستی چنین خنده هایی از ته دل و بی آلایش را کجا می توان یافت؟! گاهی از یاد می بریم که مهمترین چیزها درست در کنار ما هستند! آنجا بود که فهمیدم قصه ها زندگی را از نو آغاز می کنند. از آن شب به بعد است که همیشه برای بچه هایم قصه می گویم. می دانید قصه ها قدرتی جادویی دارند و می توانند رابطه عمیقی بین دو نفر ایجاد کنند.

هرچه پسرم بزرگتر می شد من هم قصه های جدیدتری برایش می خواندم. تا اینکه او هم شروع کرد به کتاب خواندن و قصه گفتن برای دیگران! و حال که پا به سن ده سالگی گذاشته با شاهنامه فردوسی این گنجینه بی همتای پارسی آشنا شده و از داستانهایش قصه تعریف می کند. دیگر نیازی به پند و اندرز و نصیحت ندارد او خود از رفتار شخصیت داستانها درس می آموزد.

مثلا

از رفتار پهلوانان درس دلیری و شجاعت می آموزد، راه می رود و می گوید: هرآنکه شهنامه خوانی کند، چو رستم شود پهلوانی کند! از رویدادهایی که در قصه ها اتفاق می افتد، درس همکاری کردن با دیگران برای حل مسائل و مشکلات را یاد می گیرد و در شنیدن داستانهای حیوان محور حس عشق و انصاف و محبتش عمیق و نهادینه می شود. واقعا که قصه ها ابزاری شگفت انگیز و جادویی هستند.

IMG-20200215-WA0006
IMG-20200215-WA0008

از نظر من قصه باید صوتی باشد. قصه باید شنیده شود و کودک با تخیل خود آن را تمام کند. بنابراین قصه وقتی کامل شده است که کودک با تخیل خود آن را همراهی کرده باشد. هرگز نباید قصه را تخته بند تصاویر کرد. درست نیست که بال و پر تخیل کودک را به بند تصویر و کارتن بست. قصه باید بر امواج زیبای کلمات بنشیند، در آسمان تخیل کودک به پرواز درآید، به دنیای شگفت انگیز کنجکاوی او قدم بگذارد و در ذهن او به شیرینی نقش ببندد. این است کار یک قصه خوب.

من دوست دارم پایان قصه ها خوش باشد. حداقل در قصه های کودکانه. علاقمندم در قصه ها کاری انجام شود، چیزی تغییر کند، رفتاری اصلاح گردد و یا آینده ای پر قدرت ترسیم شود. بهترین آنها از نظر من قصه ای است که در آن خوبی بر بدی و نور بر تاریکی پیروز گردد، مثل داستان پادشاهی کیومرث. این گونه داستانها  از نظر من بهترین ها هستند. علاوه بر آن کودک را تجهیز می کنند تا در آینده، دنیا را جایی بهتر از آنچه هست کند.

IMG-20200216-WA0000
اهداف
_

هدف از   آی قصه

قصه ها ابزار پر قدرت و موثری برای رشد خلاقیت و تربیت بچه ها هستند

_

از مزایای قصه و قصه گویی بسیار گفته اند. همه اینها در اینترنت قابل جستجو هستند. بسیار هم عالمانه اند، رشد عاطفی کودک، تصویرسازی، قصه درمانی، شخصیت کودک، رفع ناهنجاریهای رفتاری و چه و چه و چه.

اینها به عنوان دانش پذیرفتنی هستند اما من آنچه را که خودم تجربه کرده ام می گویم .

بنابراین گفته هایم بیشتر از جنس بصیرت هستند تا دانش. هر چه قصه مثل تابلوی نقاشی رنگارنگ تر باشد تاثیر آن بر بچه ها عمیق تر است.

تعریف خاطرات

اگر وقت ندارید قصه گویی کنید یا کتاب بخوانید حتما از کودکی خودتان خاطره تعریف کنید.

خاطرات شیرینی که با خنده و شادمانی همراه باشد. از طریق قصه ها می توان مهارت شنیداری و کلامی، همچنین قدرت تخیل و خلاقیت کودکتان را افزایش بدهید و حافظه اش را توانمند کنید.

من این کار را انجام داده و نتایج شگرفی گرفته ام. شک نکنید عامل موفقیت و پیشرفت بچه ها در آینده، یکی بازی کردن است و دیگری همین قصه ها.

تمام کسانی که امروز مرزهای علم و دانش و موفقیت را گسترش داده و پیشرو می باشند همانهایی هستند که در کودکی هم خوب بازی کرده اند و هم خوب قصه گوش داده اند.

قصه عامل رابطه با دیگران است. تمام رهبران برای توسعه جهان خود از قدرتی که در قصه ها نهفته است بهره برده و داستانسرایی ها کرده اند.

پس حال که از چنین ابزار قدرتمندی با خبر شدید، چرا معطل هستید؟

نهایت استفاده را ببرید. دیگر بحث گران بودن هم مطرح نیست این فعالیتی کم خرج است. داستان بخوانید و قصه بگویید .

اگر واقعا فرصت آن را ندارید با ما مشارکت کنید. قصه ای را که

دوست دارید برای ما بفرستید تا آن را برایتان بخوانیم.

ما در این لذت مشترک، در این کیف درونی با شما سهیم شده و بسیار هم از این موضوع خوشحال و خوشبخت خواهیم شد.

قصه زندگی تان شیرین باد

کیهان زرین نقش

زندگی
_

زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست.
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

_
شادمانی بچه ها
_

ما جمع شدیم برای شادمانی بچه ها 

_